Amerika'da Yaşanan Elektronik Sigara Ölümleri

Amerika'da Yaşanan Elektronik Sigara Ölümleri

Dünyanın bir çok yerinde uzun yıllardır kullanılan ve bir çok doktor tarafından tavsiye edilen elektronik sigara geçtiğimiz bir kaç ayda Amerika'da yaşanan rahatsızlıklar ve ölümler nedeniyle ülkemizde de bir çok doğru yanlış haberleri yapılmaktadır.Dünya genelinde 30 milyondan fazla kullanıcısı olduğu düşünülen Elektronik Sigaranın sadece Amerika'da bu rahatsızlıkların ve ölümlerin yaşanması bizi  sorunun aslında kaynağınada götürmektedir.

Yapılan araştırmalara göre olaylarda etkilenen kişiler içerisinde ''THC'' maddesi bulunan likitleri kullanan kişilerdir olduğu tespit edilmiştir.

THC Nedir?
Tetrahidrokannabinol veya kısaca THC, Hint keneviri bitkisinde doğal olarak bulunan analjezik madde. Esrarın etken maddesidir.  

Yaşanan olaylarda bazı esigara kullanıcıların yaptığı yorumlarda bu likitlerin ''THC'' yoğunluğunu ve kafa yapıcı özelliğini artırabilmek adına ''Vitamin E Asetat'' eklemesi yapıldığı söylenmektedir.Kozmetik sektöründe de kullanılan bu bileşim gres yağına benzetilmektedir.Bununla birleştirilen ''THC'' li likitler kullanıcıların akciğerlerinde bir çok soruna sebep olabilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütünün geçtiğimiz yıl açıklamış olduğu verilere dayanarak her yıl dünya genelinde 8 milyondan fazla kişi tütün ve tütün kaynaklı hastalıklardan ölmektedir.Ülkemizde ise bu rakam yıllık 100.000 civarında olduğu düşünülmektedir yani ülkemizde günlük ortalama 300 kişi sigaradan hayatını kaybetmektedir.Bu rakamların %10 civarında kişilerin sadece dumanına maruz kalıp etkilendiği düşünülmektedir.

Elektronik sigaranın uzun vade de zararları henüz kesinleşmemişken tütün ürünlerinden %99 daha az zararlı olduğu kabul edilmektedir.

YENİ ÜRÜNLER